امام حسین در روز ترویه یعنى هشتم ذى ‏حجه سال 60 قمرى از مكه معظمه به سوى عراق مهاجرت فرمود و پس از چند روز، لشكریان عبیدالله بن زیاد به فرماندهى حر بن یزید ریاحى با آن حضرت مواجه شده و مانع حركت آن حضرت به سوى كوفه شدند. گرچه حر بن یزید، مأموریت داشت با امام حسین برخورد شدید نماید، ولیكن رفتار وى با آن حضرت بر رفق و مدارا بود. به همین جهت‏ حر و لشكریانش در نماز جماعت امام حسین(ع) شركت مى ‏كردند و به خطبه ‏هاى دلنشین وى گوش جان مى‏ سپردند و این دو سپاه، چند روز بدون هیچ‏گونه مشكلى در كنار هم بودند.

اما عبیدالله بن زیاد كه عطش فراوان براى جنگ با اباعبدالله الحسین داشت، نامه ‏اى به حر بن یزید نوشت و وى را مأمور سخت‏گیرى بر امام حسین (ع) نمود. حر بن یزید نیز طبق فرمان، راه را بر امام حسین و یارانش مسدود نمود و آنان را به سوى منطقه خشك و بى حاصل به نام كربلا هدایت كرد و در آنجا آنان را در محاصره خویش قرار داد.

روز پنج شنبه دوم ماه محرم سال 61 هجرى امام حسین علیه السلام در یكى از نواحى نینوا به نام كربلا فرود آمد. قافله امام حسین چون به سرزمین كربلا رسیدند، آن حضرت پرسید:

این زمین چه نام دارد؟ عرض كردند: كربلا.

آن حضرت تا نام كربلا را شنید، فرمود: اللهم انی اعوذ بك من الكرب و البلاء.

فرمود: این، موضع كرب و بلا و محل محنت و عنا است، فرود آیید كه اینجا منزل و محل خیمه‏ هاى ما است و این زمین، جاى ریختن خون ما است و در این مكان قبرهاى ما واقع خواهد شد. جدم رسول خدا مرا به این امور خبر داد.

روز بعد عمر بن سعد بن ابى وقاص زهرى با چهار هزار نفر از كوفه رسید و در مقابل امام جاى گرفت. عمر بن سعد از قریش و از طایفه بنى زهره بن كلاب و خویش نزدیك حضرت آمنه مادر بزرگوار رسول خدا (ص) بود. پدرش سعد بن ابى وقاص از پنج نفرى است كه در آغاز بعثت رسول خدا صلى الله علیه و آله بوسیله آشنایى با ابى ابكر به دین اسلام در آمدند و نام او در تاریخ اسلام و فتوحات اسلامى پر آوازه است.
عمر بن سعد كسى نزد امام علیه السلام فرستاد كه چرا به عراق آمده اید؟ امام در جواب فرمود: عراقیان خود مرا با نوشتن نامه خوانده اند اكنون اگر از آمدن من كراهت دارید به همان حجاز باز مى گردم. ابن سعد نامه اى به ابن زیاد نوشت و آنچه را امام فرموده بود گزارش داد. ابن زیاد گفت: اكنون كه چنگال هاى ما به سوى او بند شده است، امید نجات و بازگشتن به حجاز دارد؟ دیگر گذشت و راهى براى وى باقى نمانده است.
آنگاه به ابن سعد نوشت نامه ات راخواندم آنچه نوشته بودى فهمیدم از حسین بن على علیه السلام بخواه كه خود و همه همراهانش با یزید بیعت كنند و آنگاه كه بیعت به انجام رسید، ما هرچه خواستیم نظر خواهیم داد. سپس نامه دیگرى از ابن زیاد رسید كه آب را به روى حسین و یاران وى ببند تا قطره اى از آن را ننوشند، و عمر بى درنگ عمرو بن حجاج را به فرماندهى چهار هزار سوار فرستاد كه میان اباعبدالله و آب فرات حایل شدند و راه آب را بر امام و اصحابش بستند و این پیش آمد و سه روز پیش از شهادت امام روى داد.

امام علیه السلام از ابن سعد خواست كه با وى ملاقات كند و شبانه در میان دو سپاه ملاقات كردند و مدتى با هم سخن گفتند. چون عمر بن سعد به اردوگاه خود بازگشت و نامه به ابن زیاد نوشت كه خدا آتش جنگ را خاموش كرد و با هم توافق كردیم و امر امت به خیر و صلاح برگزار شد، اكنون حسین بن على آماده است كه به حجاز برود و به یكى از مرزهاى اسلامى روانه شود و آنگاه جمله اى را به عنوان دروغ مصلحت آمیز براى رام كردن ابن زیاد نوشت. با رسیدن این نامه ابن زیاد نرم شد و تحت تاثیر پیشنهادهاى ابن سعد قرار گرفت. اما شمر بن ذى الجوشن (لعنت الله علیه) كه حاضر بود گفت: اشتباه مى كنى، این فرصت را غنیمت شمار و دست از حسین بن على كه اكنون بر وى دست یافته اى بر مدار كه دیگر چنین فرصتى به دست نخواهى آورد. ابن زیاد گفت: راست مى گویى، پس خودت رهسپار كربلا باش و این نامه را به ابن سعد برسان كه حسین و یارانش بدون شرط و تسلیم شوند. آنگاه ایشان را به كوفه فرستاده و گرنه با ایشان بجنگد و اگر هم ابن سعد زیر بار نرفت و حاضر نشد با حسین بن على بجنگد، تو خود فرمانده سپاه باش و گردن او را بزن و سرش را براى من بفرست.
آنگاه به ابن سعد نوشت: من تو را نفرستادم كه با حسین بن على مدارا كنى و نزد من از وى شفاعت كنى، و راه سلامت و زندگى او را هموار سازى. اكنون ببین اگر خود و یارانش تسلیم شدند آنها را نزد من بفرست، و اگر امتناع كردند بر آنها حمله كن تا آنان را بكشى و بدن ها را مثله كنى، اما عهد كرده ام كه او را بكشم و لگد كوب اسب ها كنم. اكنون اگر به آنچه دستور دادم عمل كردی، تو را پاداش مى دهم و اگر به این كارها تن ندادى از كار ما و سپاه ما بركنار باش و لشكریان را به شمر بن ذى الجوشن واگذار كه به ما وى دستور داده ایم.

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد (ص) و آل محمد.

.: Weblog Themes By M a h S k i n:.